საერთაშორისო სამეცნიერო სიმპოზიუმი„თურქული სამყაროს სტრატეგიული პერსპექტივები: კულტურული მემკვიდრეობისა და საერთო ღირებულებების კონტექსტში”ეძღვნება მსოფლიო აზერბაიჯანელების სოლიდარობის დღეს
„თურქიზმები მესხურ დიალექტში" (ადიგენის მუნიციპალიტეტის ეთნოგრაფიული მასალების მიხედვით). თურქეთი, ანკარა
I საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ოქროს საწმისი"
„ხალხის პოლიტიკა“ - ეთნიკური ერთობის არჩამოშლის ერთ-ერთი საფუძველი" (უახლესი ეთნოგრაფიული მასალების მიხედვით) აკაკი წერეთლის საახელმწიფო უნივერსიტეტი, ქუთაისი
მულტიდისციპლინური საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „მდგრადი განვითარება: თანამედროვე ტენდენციები და გამოწვევები“
„ტრადიციული ცხოვრების წესის ეკონომიკური საფუძვლები და თანამედროვეობა საქართველოში" დავით შავიანიძე; გიორგი ღავთაძე ქუთაისის უნივერსიტეტი, ქუთაისი
XVI საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია
„გვარსახელით მოთხრობილი ეთნიკურ-კულტურული ისტორია" (გურიიდან და გურიაში მიგრირებულ გვართა ეთნოგრაფიული მასალების მიხედვით) ქუთაისის ილია ჭავჭავაძის სახელობის საჯარო ბიბლიოთეკა, ქუთაისი
საერთაშორისო კონფერენცია „შავიზღვისპირეთი ცივილიზაციათა გზაჯვარედინზე - II "
„საფლავის მოწყობის ტრადიციები" ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ნიკო ბერძენიშვილის ინსტიტუტი. კონსტანცას ოვიდიდუსის უნივერსიტეტის სამი მონოთეისტური რელიგიისა და კანონიკური სამართლის შესწავლის კვლევის ცენტრი ბათუმი
საერთაშორისო კონფერენცია „შავიზღვისპირეთი ცივილიზაციათა გზაჯვარედინზე III"
„ნათესაობის აღმნიშვნელი ტერმინები ისტორიულ და დღევანდელ მესხეთში" ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ნიკო ბერძენიშვილის ინსტიტუტი. კონსტანცას ოვიდიდუსის უნივერსიტეტის სამი მონოთეისტური რელიგიისა და კანონიკური სამართლის შესწავლის კვლევის ცენტრი ბათუმი
„ხალხური პოლიტიკით" გადარჩენილი იდენტობა (სამცხე-ჯავახეთის და აჭარის ეთნოგრაფიული მასალების მიხედვით)" ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ნიკო ბერძენიშვილის ინსტიტუტი. კონსტანცას ოვიდიდუსის უნივერსიტეტის სამი მონოთეისტური რელიგიისა და კანონიკური სამართლის შესწავლის კვლევის ცენტრი ბათუმი
XLIV რესპუბლიკური დიალექტოლოგიური სამეცნიერო სესია.
„ქართველთა ყოფით-კულტურული მახასიათებლების აღმნიშვნელი ლექსემებისათვის" თსუ არნოლდ ჩიქობავას სახელობის ენათმეცნიერების ინსტიტუტი, იაკობ გოგებაშვილის უნვერსიტეტი, თბილისი
საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია - „ადამიანური კაპიტალი, ინსტიტუტები, ეკონომიკური ზრდა“
2023
„ეთნოეკონომიკის ზოგიერთი საკითხი" ქუთაისის უნივერსიტეტი, ევროპის უნივერსიტეტი (თბილისი), ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნი¬ვერსიტეტი, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (ახალციხე), სასწავლო უნივერსიტეტი გეომედი (თბი¬ლისი) დ. შავიანიძე, გ. ღავთაძე ქუთაისი
II საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია - „ჰუმან იტარული მეცნიერებები გლობალიზაციის ეპოქ აში“
„ეპიტაფიების სახეები და კალიგრაფია ფერეიდნე ლ ქართველთა საფლავებზე'' აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი ლ. ხაჭაპურიძე, დ. შავიანიძე ქუთაისი
საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „შავიზ ღვისპირეთი ცივილიზაციათა გზაჯვარედინზე"
„საფლავის მოწყობის ტრადიციები ფერეიდანში'' ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნი ვერსიტეტის ნიკო ბერძენიშვილის ინსტიტუტი კონსტანცას ოვიდიუსის უნივერსიტეტის სამი მონ ოთეისტური რელიგიისა და კანონი კუ რი სამართლის შესწავლის კვლევის ცენტრი დ. შავიანიძე, ლ. ხაჭაპურიძე ბათუმი
საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ქუთაისური საუბრები“ XVIII
„კულტურული მემკვიდრეობა ღია ცისქვეშ (ეპიტაფიებისა და ეთნოგრაფიული მასალების მიხედვით)" დ. შავიანიძე, ლ. ხაჭაპურიძე ქ. ქუთაისი
დავით აღმაშენებლისადმი მიძღვნილი მეცხრე საერთაშორისო-სამეცნიერო კონფერენცია
„აჭარის და ტაო-იმერხევის ისტორიულ-კულტურული „ყოფის ზოგიერთი საკითხი (უახლესი ეთნოგრაფიული მასალების მიხედვით)" გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. გორი
მეთექვსმეტე საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „განათლება და მეცნიერება ციფრულ ეპოქაში: გამოწვევები და პერსპექტივები“
„რუსთა მმართველობის ხანის დეზინტეგრაციული პროცესები საქართველოში (უახლესი ეთნოგრაფიული მასალების მიხედვით)" სსიპ გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტი დ. შავიანიძე, თ. შავიანიძე ქ. გორი
XV საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია. ეძღვნება ქუთაისის ილია ჭავჭავაძის სახელობის საჯარო ბიბლიოთეკის დაარსების 150 წლის იუბილეს.
„გვარსახელით გადმოცემული ისტორიული და ტრადიციული ყოფის ზოგიერთი საკითხი (იმერეთში და იმერეთიდან მიგრირებულ გვართა ეთნოგრაფიული მასალის მიხედვით)" ქუთაისის ილია ჭავჭავაძის სახელობის საჯარო ბიბილიოთეკა ქუთაისი